Naše firma jako jedna z mála používá k zateplení certifikované korkové desky.Protože korek má specifické vlastnosti jak izolační,hlukové,antivibrační a protipožární proto je tento systém už několik let úspěšně používán v zahraničí.K zateplení spolupracujeme s nejmenovanou zahraniční firmou která má certifikované materiály k použití na korkový zateplovací systém.Protože korek je čistě přírodní materiál a speciální stavební materiály patří tento systém s nejdelší životností mezi zateplovacími systémy.Proto tento systém nepatří mezi nejlevnější.Více informací stačí kontaktovat našeho kvalifikovaného pracovníka který Vám rád zodpoví vaše dotazy.
Co je to korek?
KORKOVÝ DUB – STROM
Jedná se o dvouděložnou rostlinu z čeledi bukovitých (Fagaceae), do které patří také stromy vyskytující se u nás, např. kaštan a buk. Tento rod obsahuje více než 600 jednotlivých druhů stromů. O dřevo, lýko nebo plody mnohých z těchto stromů existuje velký hospodářský zájem. Všechny ostatní druhy však převyšuje významem Quercus suber L., takový je totiž latinský název korkového dubu, který se vyskytuje v pásmu Středozemního moře. Je to jediný dub, který dává korek. Žádný jiný strom neprodukuje tak silnou a odolnou kůru.
Složení korku
Suberin (45%) – hlavní komponent buněčných stěn působící pružnost korku
Lignin (27%) – pojící sloučenina
Polysaccharides (12%) – komponent buněčných stěn určující texturu korku
Tannins (6%) – polyfenylenová sloučenina určující barvu korku
Ceroids (5%) – hydrofobní sloučenina zajišťující nepropustnost korku
Minerální voda, glycerin, a ostatní prvky představují 4%.
Jedinečné vlastnosti korku
Korek je přírodní produkt. Každá buňka obsahuje plyn podobný vzduchu, stěny buněk jsou tvořeny celulózou, suberinem a voskem. Suberin spolu s voskem způsobuje, že korek nepropouští ani tekutiny, ani plyny...
Korek: fyzikální a mechanické vlastnosti
Vlastnosti korku vyplývají přirozeně z jeho struktury a chemického složení buněčných membrán. Je třeba připomenout, že v alveolární struktuře korku obsahuje každý centimetr kubický 30 až 42 miliónů buněk. Skutečnost, že korkové pletivo obsahuje 89,7 % plynných látek, způsobuje, že je jeho hustota velice malá, řádově 0,12 až 0,20 – údaj, který vyjadřuje velký nepoměr mezi objemem a váhou této suroviny
KOREK – ODOLNOST PROTI OPOTŘEBENÍ
Je také velmi dobře známá jeho odolnost vůči opotřebení otěrem a jeho vysoký koeficient tření díky alveolární povaze povrchu korku. Je třeba uvést ještě další vlastnosti korku:
nepohlcuje prach, a proto nezpůsobuje alergie, ani nepředstavuje nebezpečí pro osoby nemocné astmatem.
nemění své složení
odolává ohni, a proto přirozeným způsobem brzdí šíření požárů atd.
Všechny tyto nepopiratelné vlastnosti spolu s jeho špatnou vodivostí ať již tepla nebo zvuku činí z korku látku, která je čím dál více používána v pokročilé stavební technice ve všech typech budov (nemocnice, optiky, university, knihovny, laboratoře, dětská zařízení jako školky apod., všechny budovy a místnosti, kde je požadována kvalitní tepelná nebo zvuková izolace).
KOREK – PORÉZNOST
Jednou ze zvláštností korku je, že propouští vzduch. Tato vlastnost nezávisí na alveolární struktuře buněk, ale na otvorech nebo pórech, které jsou v korkovém pletivu a nazývají se lenticely.
Felogén (korkotvorné pletivo dřevin) vytváří ve vymezených a kruhovitých částech kromě typických korkových buněk také volné pletivo z kulatých buněk, jejichž membrány nekorkovatí. Jejich funkcí je umožnit, aby docházelo k výměně plynů mezi živými pletivy korkového dubu a vnějším prostředím.
Měření a tlumení hluku
Co je přesně IIC, INR a STC?
Metody měření hluku zavedla Federal Housing Administration (nyní HUD) a National Bureau of Standards. Tuto metodiku používají regulační orgány ve stavebnictví. Postupy měření zvuku ASTM a ISO jsou používány jako kritéria pro určování přijatelné hladiny zvukové průzvučnosti
.
HSV Bau s.r.o.
Vrchní 86/30
+420 734 721 112
+420 734 720 773
+420 604 372 776
+420 724 912 542